استراق سمع تخصصی صدا

 

 اين هم يك فرستنده ساده و البته بسيار قوي از سري محصولات صادراتي شركت مهندسي مشهد كيت  كه براي شما بسيار دلپسند بوده و شما را شگفت زده مي كند . در اين فرستنده از دو ترانزيستور استفاده شده كه اولي نقش تقويت كننده صوتي و دومي عمل نوسان سازي را انجام مي دهد . همچنين اين كيت شامل يك ميكروفون خازني نيز هست . براي اين كيت مي توانيد از يك آنتن كشوئي 65 سانتيمتري استفاده كنيد . اين فرستنده با منبع تغذيه مستقيم  بين 6 تا 9 ولت تغذيه مي شود .

اطلاعات عمومي درباره اين فرستنده :

فرستنده اي كه شما از فروشگاه مورد اطمينانتان تهيه كرده ايد ، يك شاهكار در نوع فرستنده هاي اف ام مي باشد و از قدرت بالائي برخوردار است . اين كيت مي تواند بعنوان يك پروژه آموزشي ، تحقيقلتي و يا بعنوان يك كار براي آماتورها مورد استفاده قرار گيرد . اميدواريم با ساخت اين كيت اطلاعات ارزشمندي نسيب سازنده شود .

طرز كار مدار :

همانگونه كه گفته شد ، اين كيت در مدولاسيون اف ام طراحي شده و اين بدان  معني است كه دامنه موج حامل بصورت پايدار نگهداري مي شود و البته فركانس آن متناوب با صوت ورودي  تغيير مي كند . بنابراين  هنگامي كه دامنه سيگنال ورودي افزايش پيدا مي كند ، ( در طي نيم سيكل مثبت )  فركانس موج حامل نيز افزايش مي يابد . بعبارت ديگر هنگامي كه دامنه  سيگنال ورودي كاهش مي يابد ( در طي نيم سيكل منفي ) دامنه موج حامل كاهش مي يابد . فركانس خروجي فرستنده نيز در محدوده 88 تا 108 مگاهرتز كه مخصوص باند راديوئي اف ام است ، قابل تغيير مي باشد . اين كار توسط خازن تريمر C6 انجام مي شود  . در ورودي مدار از يك ميكروفون خازني استفاده شده است و سيگنالهاي ميكروفون توسط ترانزيستور T1 تقويت شده و سپس به قسمت نوسان ساز ( ترانزيستور T2 ) منتقل مي شوند .

سيگنال تقويت شده از طريق خازن C3  به بيس اوسيلاتور T2 منتقل و سوار بر موج حامل مي شود . فركانس نوسان ساز توسط مجموعه  بوبين و خازن تريمر C6 قابل كنترل و تغيير مي باشد . خازن C3 همچنين نقش خازن كوپلينگ را ايفا نموده  و از ورود ولتاژ هاي احتمالي DC به ورودي اوسيلاتور جلوگيري مي كند . بيس ترانزيستور T2 توسط مقاومتهاي R5 , R4 باياس مي شود . در اين فرستنده براي ساخت و استفاده آسان ، بوبين بر روي فيبر طراحي شده و بنابراين نيازي به تنظيم آن نخواهد داشت . براي راه اندازي اين فرستنده نياز به تغذيه بين 6 تا 30 ولت مي باشد . برد موثر اين فرستنده بستگي به كيفيت گيرنده ، آنتن مورد استفاده ، تغذيه فرستنده  و مكان جغرافيائي دارد. آنتن نيز مي تواند از نوع كشوئي ( تلسكوپي ) با طول 65 سانتيمتر انتخاب شود و به محل ANT متصل شود . البته براي كسب برد بيشتر استفاده از آنتن هوائي توصيه مي شود . همچنين براي تغذيه ، استفاده از انواع باتري هاي "آلكالاين " توصيه مي شود .

در نصب قطعات به اين نكات توجه شود :

بر روي فيبر دو محل با عبارت J  مشخص شده است . در اين دو محل بايد دو تكه سيم بعنوان جامپر نصب شود . براي سيم حتماً از پايه اضافي قطعات استفاده شود و نصب و لحيمكاري اين دو جامپر با نهايت دقت ، تميزي و ظرافت انجام شود .

خازنهاي C5 , C3  با رعايت پايه منفي نصب شوند . محل پايه منفي بر روي فيبر با علامت حلال سفيد مشخص شده و پايه منفي اين خازنها پايه اي است كه به بدنه فلزي خازن اتصال دارد . اين دو خازن بهتر است بطور ايستاده نصب شوند تا هم جاي كمتري اشغال كنند و هم كيت ظاهر زيباتري داشته باشد .

پتانسيومتر بترتيب پايه ها در مكان خود نصب شود  .

ميكروفون توسط دو تكه پايه كوتاه شده مقاومت در محل خود نصب شود . توجه كنيد كه محل نصب پايه منفي ميكروفون بر روي فيبر با علامت ستاره ( * ) مشخص شده است . توجه : پايه منفي ميكروفون پايه اي است كه توسط نوار مسي به بدنه ميكروفون اتصال دارد بر روي فيبر محلي با عبارت C7  مشخص شده است . با توجه به اينكه ما در محل C6 از يك خازن تريمر استفاده كرده ايم ، نيازي به قطعه اي بنام C7 وجود نخواهد داشت . لذا در محل C7  هيچ قطعه اي نصب نمي شود . همچنين اگر از بالا به تريمر نگاه كنيد ، يك پيچ و در گوشه آن هم يك نقطه مشاهده مي شود . خازن تريمر بايد چنان در محل C6 نصب شود كه پيچ روي تريمر به ترانزيستور T2 نزديك تر باشد و نقطه روي تريمر نيز طبعاً نزديك به پتانسيومتر خواهد بود . ( به شكل روي جلد توجه نمائيد )

در نصب ترانزيستورهاي T2 , T1  بايد چنان عمل شود كه سطح مقطع آنها بر شكلهاي روي فيبر منطبق شود .

آنتن مورد نياز :

اين فرستنده براي تشعشع امواج نياز به آنتن دارد . آنتن مي تواند از نوع كشوئي ( آنتن هاي استيــل كشوئي كه معمولاً بر روي راديو ها استفاده شده است ) انتخاب شود و توسط يك تكه سيم بسيار كوتاه ( حدود 1 تا 3 سانتيمتري ) و با ظرافت تمام به محل ANT  نصب شود . طول آنتن با توجه به محدوده فركانس فرستنده كه بين 88 تا 108 مگاهرتز است ، حدود 65 سانتيمتر انتخاب شود . تغذيه  مورد نياز :

قبل از هر چيز به اين نكته توجه كنيد كه تغذيه مدارات فرستنده حتماً بايد از طريق باتري تامين شود . استفاده از آدابتور ها بدليل يكسو نبودن كامل و داشتند پارازيت هرگز براي فرستنده ها توصيه نمي شود و حتي ممكن است هيچ نتيجه اي هم حاصل نشود . لذا ولتاژ مورد نياز اين فرستنده حتماً بايد از طريق باتري تامين شود . ولتاژ تغذيه نيز مي تواند بين 6 تا 12 ولت انتخاب شود . در مرحله اول براي استفاده آماتوري توصيه مي شود از يك باتري كتابي 9 ولت 100% سالم و پر براي اين مدار استفاده شود .  باتري بايد با رعايت قطب مثبت و منفي به محل كانكتور تغذيه متصل شود .

استفاده از فرستنده :

براي اين منظور ابتدا يك راديوي خوب و با كيفيت كه مجهز به باند اف ام باشد را در چند متري فرستنده قرار دهيد و آن را در باند

اف ام روشن كرده و موج ياب آن را در محدوده 90 تا 92 مگاهرتز ( تقريباً نزديك به ابتداي باند ) و در محلي كه ايستگاهي نباشد ، روشن كنيد . سپس پتانسيومتر PT  را در وضعيت وسط قرار دهيد ، باتري 9 ولت را با رعايت مثبت و منفي به مدار متصل كنيد و توسط يك پيچ گوشتي عايق ( پيچ گوشتي مخصوص مدارات فركانسي ) ( در صورت نداشتن اين وسيله از يك پيچ گوشتي بسيار كوچك و ظريف استفاده كنيد ) به آرامي و آهسته ، پيچ داخل تريمر را بچرخوانيد . به اينصورت در محلي صداي سوت قوي از راديو شنيده مي شود . حال فرستنده را از راديو دور كرده ( مثلا در حدود  5  تا 10 متري ) و ضمن صحبت كردون مقابل ميكروفون فرستنده  با تنظيم موج ياب راديو ، صداي تان را به وضوح در راديو بشنويد . با چند بار دور شدن از فرستنده و تنظيم موج ياب راديو يا تنظيم تريمر فرستنده ، به بهترين تنظيم خواهيد رسيد . اما براي تنظيم صداي ورودي فرستنده مي توانيد از پتانسيومتر استفاده كنيد . توسط پتانسيومتر PT  حساسيت و قدرت صداي ورودي ( صداي ميكروفون ) به دلخواه تنظيم مي شود . بديهي است در فواصل نزديك بدليل قدر  ت بالاي فرستنده ، ممكن است در راديو سوت قوي شنيده شود كه اين سوت را تنظيم پتانسيومتر PT و يا تنظيم ولوم راديو ، برطرف مي شود . البته سوت قوي نشاندهنده حساسيت بسيار بالاي فرستنده مي باشد . در يك آزمايش مي توانيد فرستنده را در محدوده 20 متري قرار دهيد و نزديك راديو شويد و پس از تنظيم موج راديو و تنظيم ولوم راديو ، ملاحظه مي كنيد كه صداي اطراف فرستنده با كيفيت و حساسيت بسيار بسيار بي نظير دريافت مي شود . حتي اگر شما از فاصله دور صداي كوچكي ايجاد كنيد ، آن صدا را گرفته و مجدد صداي خودتان را در راديو خواهيد شنيد . بنابر اين از اين فرستنده بدليل حساسيت فوق العاده بالاي آن ، مي توان بعنوان يك استراق سمع فوق العاده قوي نيز استفاده نمود .

و اما . . . بدليل قدرت بسيار بالاي گيرندگي صداي اين فرستنده ، در هنگام صحبت كردن مقابل ميكروفون لازم نيست كه بلند صحبت كنيد ، مي توانيد با صداي بسيار آرام  صحبت كنيد و يا پتانسيومتر ورودي فرستنده را بر حسب قدرت  صدايتان تنظيم كنيد تا كيفيت صدا در راديو مطلوب باشد . مطمئن هستيم  تا اينجاي كار استفاده از اين فرستنده و حساسيت فوق العاده آن شما را قافلگير كرده باشد  ! نصب فرستنده داخل قاب مناسب ، علاوه بر محافظت مدار ، استفاده از آن را راحت تر مي كند . ساخت اين فرستنده را به ساير دوستانتان توصيه نمائيد .

استفاده از باتري هاي آلكالاين و يا باتري هاي قابل شارژ براي برد بيشتر توصيه مي شود . مي توانيد براي تغذيه از 6 باتري قلمي نوع آلكالاين كاملاً پر و شارژ شده استفاده كنيد .