دزدگیر هوشمند موتورسیکلت

 

 

ساخت كيت :

قبل از هر چيز اجازه دهيد تا مطالب اساسي را كه در ساخت مدارات الكترونيك لازم بنظر مي رسند ، بيان كنيم . در اين كيت از يك فيبر مدار چاپي استفاده شده كه نقشه مدار قبلاً بر روي آن و با تكنولوژي روز ، نقش بسته است . اين فيبر در يك طرف داراي نوارهاي مسي است  و در طرف ديگر آن نقشه قرار گرفتن قطعات و برنگ سفيد چاپ شده است . زير لايه سفيد رنگ نيز محل عبور نوارهاي مسي ، با رنگ ( سبز يا آبي ) چاپ شده تا بررسي فني مدار براي سازنده راحت تر صورت پذيرد . كليه فيبر هاي شركت مشهد كيت توسط دستگاه CNC و بصورت كامپيوتري چاپ و سوراخكاري مي شوند و اين امر يكي از وجوه تمايز و از عوامل برتري كيفيت محصولات اين شركت مي باشد .  

در مونتاژ اين كيت به موارد زير توجه شود :

در نصب ديودهاي يكسوساز چنان عمل شود كه نوار رنگي روي بدنه شان ( نوار سياه و نوار سفيد روي بدنه ديودها ) بر نوار سفيد شكلهاي روي فيبر منطبق شود

در نصب خازنهاي الكتروليت به پايه مثبت و منفي آنها توجه شود . محل پايه منفي بر روي فيبر با علامت حلال سفيد مشخص شده است . اين خازنها بهتر است بصورت ايستاده ( مطابق شكل روي جلد كيت ) نصب شوند . در ضمن پايه مثبت اين خازنها بر روي بدنه شان با علامت + مشخص شده است .

پتانسيومتر ها بر اساس پايه هايشان نصب شوند . (ابتدا آنها را بر اساس عدد چاپ شده روي بدنه شان شناسائي كنيد )

ديود نوراني چنان نصب شود كه پايه كوتاه تر آن در خانه با علامت پخي قرار گيرد .

ترانزيستور T1 چنان نصب شود كه سطح مقطع آن بر شكل روي فيبر منطبق شود و ترانزيستور T2 چنان نصب شود كه پس از خوابيدن بر روي فيبر ، شماره روي بدنه اش بطرف بالا قرار گيرد .

آي سي داراي يك تو رفتگي بشكل U  است . اين تورفتگي در هنگام نصب بايد بر شكل مشابه روي فيبر منطبق شود .

بيزر توسط دو رشته سيم كوتاه به محل BIZ متصل شود . در لحيمكاري سيم به بيزر توجه شود كه بيزر داراي دو دايره است . يكي دايره داخلي كه برنگ سفيد است و ديگري دايره خارجي كه برنگ زرد است . حال يك سيم به دايره داخلي و سيم ديگري به دايره خارجي بيزر لحيم كنيد . در لحيمكاري ابتدا يك نقطه كوچك لحيم بر روي محل ايجاد كنيد و سپس سيم قلع اندود شده را به محل فوق لحيم كنيد و توجه شود كه لحيمكاري بيزر ، مخصوصاً دايره سفيد داخلي با سرعت و البته ظرافت زياد انجام شود تا آسيبي به بيزر نرسد . دو سر دوم سيم هاي بيزر به محل BIZ   بر روي فيبر متصل ميشود .

منبع تغذيه : 

  اين كيت با ولتاژهاي 6 تا 12 ولت كار مي كند و ولتاژ مورد نياز بايد با رعايت قطب مثبت و منفي به محل BAT  متصل شود

خروجي كيت : 

 خروجي كيت با عبارت +OUT- مشخص شده و تغذيه يك آژير قوي از اين نقاط گرفته ميشود . براي اين منظور شما نياز به يك آژير قوي 6 يا 12 ولت داريد كه تغذيه آن با رعايت مثبت و منفي از طريق خروجي OUT دريافت مي شود . همچنين بر روي مدار يك ديود نوراني تعبيه شده و روشن بودن اين ديود نشاندهنده اين است كه ولتاژ در خروجي OUT برقرار است .

طريقه استفاده :

پتانسيومتر PT1  بمنظور تنظيم حساسيت سنسور بوده و بيشترين حساسيت هنگامي است كه اين پتانسيومتر برعكس عقربه ساعت و در منتهي اليه  سمت چپ قرار گرفته باشد .

پتانسيومتر PT2 بمنظور تنظيم تايم خروجي مدار بوده و كمترين تايم هنگامي است كه پتانسيومتر در منتهي اليه سمت چپ ( برعكس عقربه هاي ساعت ) قرار گرفته باشد .

بنابر كار دو پتانسيومتر ، ابتدا پتانسيومتر PT1  را برعكس عقربه ساعت و در منتهي اليه  سمت چپ و پتانسيومتر PT2 را نيز برعكس عقربه ساعت و در منتهي اليه سمت چپ قرار دهيد و  تغذيه را با رعايت مثبت و منفي به مدار متصل كنيد . مشاهده مي شود كه ديود براي زمان بسيار كوتاهي روشن و سپس قطع مي شود . حال براي تست حساسيت و كار مدار كافي است به سنسور  BIZ  فقط فوت كنيد !  بله بدليل قرار دادن پتانسيومتر PT1  در حداكثر حساسيت ، مدار حتي در برابر فوت هم عكس العمل نشان مي دهد . مي توانيد با نوك پيچ گوشتي ضربه كوچكي به ميز كار ( حتي گوشه هاي ميز كار كه از دستگاه دورتر است ) وارد كنيد و نتيجه باور نكردني را مشاهده كنيد !

و اما هوشياري مدار در اين مرحله قابل تست مي باشد . اگر شما به سنسور فوت كنيد ، ديود براي يك لحظه روشن و سپس خاموش مي شود ولي اگر ضربه قوي تري به سنسور وارد شود ، زمان روشن ماندن ديود بيشتر خواهد بود . اين در صورتي است كه هيچ تغييري در وضعيت پتانسيومتر PT1 كه مخصوص تنظيم تايم مي باشد داده نشده و مدار نسبت به شدت ضربه هوشيار بوده ، بطوري كه با فرمان ضعيف تايم روشن ماندن ديود كمتر و با فرمان قوي تر ، تايم بيشتر مي شود .

 حال پتانسيومتر PT2 را كمي در جهت عقربه هاي ساعت بچرخوانيد ( مثلاً آن را در وضعيت وسط قرار دهيد ) . توجه داشته باشيد كه همزمان با تنظيم پتانسيومتر ، مدار در برابر اتصال دست يا پيچ گوشتي به پتانسيومتر عكس العمل نشان مي دهد پس بعد از قرار دادن پتانسيومتر PT2 در حالت وسط كمي مكث كنيد تا ديود خاموش شود . سپس به سنسور فوت كنيد و اينبار ملاحظه مي شود كه زمان روشن بودن ديود بيشتر است . هر چه پتانسيومتر PT2 به جهت سمت راست نزديك تر باشد ، تايم روشن ماندن ديود بيشتر خواهد بود و بنابراين حداكثر تايم هنگامي بدست مي آيد كه پتانسيومتر PT2 در منتهي اليه سمت راست قرار گرفته باشد .

همانطور كه بيان شده ، براي خروجي اين كيت نياز به يك آژير قوي داريد كه بايد با رعايت قطب مثبت و منفي به محل OUT وصل كنيد . خروجي OUT مدار تا حدود 1 آمپر جريان مي دهد و قادر است انواع آژيرهاي قوي را راه اندازي نمايد . بهترين آژير پيشنهادي براي اين كيت ، كيت كد 191 مشهد كيت است . اين آژير مجهز به آي سي نوسان ساز صداي آژير بوده و بدليل استفاده از بخش تقويت كننده دارلينگتوني در مدار آن ، صداي بسيار قوي و نافذي دارد و با ولتاژهاي 4 تا 14 ولت كار مي كند .

مدار دزدگير و آژير را داخل قاب مناسب جاسازي كنيد ، و يك كليد قطع و وصل در ورودي سيم مثبت مدار دزدگير قرار دهيد تا روشن و خاموش نمودن دزدگير توسط آن انجام شود . كليد را حتماً در مكاني مخفي نصب كنيد و فقط خودتان از آن مطلع باشيد . البته چنانچه از كليد سويچ دار استفاده كنيد ، مي توانيد دزدگير را توسط سويچ روشن و خاموش كنيد . همچنين در صورت تمايل مي توانيد از يك كنترل از راه دور راديوئي ( از نوع كُد دار ) براي روشن و خاموش نمودن دزدگير استفاده كنيد .