ساعت دیجیتال پیشرفته مجهز به میکروکنترلر

AT89S52

 

 

 

مدار جدید کد 201

در مونتاژ و نصب قطعات به اين موارد توجه شود :

در نصب ديودهاي يكسوساز چنان عمل شود كه نوار سفيد روي بدنه شان بر نوار سفيد شكلهاي روي فيبر منطبق شود .

در نصب ديود نوراني چنان عمل شود كه پايه منفي آن ( پايه كوتاهتر پايه منفي است ) در خانه با علامت پَخي قرار گيرد .

در نصب خازنهاي الكتروليت به پايه مثبت و منفي آنها توجه شود . در بسته بندي از خازنهاي اَكسيل كه پايه هاي آنها در طرفين قرار دارد استفاده شده است و پايه منفي اين خازنها همان پايه اي است كه به بدنه اتصال دارد .  ( خازنهاي اَكسيل داراي كيفيت ساخت بهتري هستند )

در نصب ترانزيستورها چنان عمل كنيد كه از نظر سطح مقطع بر شكلهاي روي فيبر منطبق شوند .

كليدهاي ميكروسويچ از نظر نصب بايد چنان قرار گيرند كه پايه هايشان براحتي در خانه هاي تعبيه شده قرار گيرد .

در نصب آي سي رگولاتور چنان عمل شود ،  كه طرف فلزي بدنه اش بصورت خوابيده و بر شكل روي فيبر منطبق شود . در صورت گرم شدن بيش از اندازه اين قطعه مي توان يك رادياتور آلمينيومي به آن متصل نمود . البته گرما در حدي نخواهد بود كه باعث معيوب شدن آن شود .

در نصب آي سي ميكروكنترلر ، حتماً از سوكت استفاده شود و جهت قرار گرفتن پايه 1 آي سي فراموش نشود . ( تو رفتگي لبه آي سي دقيقاً بر شكل روي فيبر منطبق شود )

7- SEGMENT بكار رفته در اين ساعت از نوع آند مشترك بوده و ترانزيستور هايT1T4  همراه با مقاومتهاي R1  تا R4  و R7R14   براي اِسكن آن بكار برده شده اند و  بر روی کیت به صورتی قرار گیرد ، که برشکل روی فیبر منطبق شود  .

  تغذيه مورد نياز :

تغذیه مورد نیاز کیت 9 ولت می باشد ،  که شما می توانید هم 9 ولت DC   و هم 6 ولت  AC استفاده کنید . و به قسمت باتری متصل کنید و در موردDC , AC  منفی و مثبت آن فرقی  نمی کند ، )چون دیود ها به صورت پل اتصال دارند(

SET1

توسط اين كليد وارد منوهاي مختلف از قبيل :  تنظيم ساعت ،  تنظيم تاريخ ، تنظيم آلارم ، تنظيم تايم وصل رله  و تنظيم تايم قطع رله  مي شويد .  ديود نوراني C  نشاندهنده اين است كه مدار در تنظيمات مربوط به ساعت يا تقويم قرار دارد   ديود نوراني  A  نشاندهنده اين است كه مدار در تنظيمات آلارم قرار دارد و  روشن بودن ديود نوراني T  نشانگر آن است كه مدار در تنظيمات تايمر قرار دارد . دسترسي به كليه اين مراحل توسط كليد SET1  انجام مي شود .

SET2

SET2  در هنگام تنظيمات براي خارج شدن از منوها استفاده ميشود -  در هنگام پخش آلارم براي قطع آلارم و هنگامي كه مدار تايمر فعال است ، براي قطع عمليات تايمر بكار مي رود .

UP

UP   در هنگام تنظيمات براي بالا رفتن ارقام استفاده ميشود و در هنگام پخش آلارم ميتوان با فشار آن ، پخش آلارم را براي 5 دقيقه تاخير انداخت .

DOWN

DOWN   در هنگام تنظيمات براي پائين آوردن ارقام بكار مي رود .

  بلندگو :

بمنظور پخش بيپ هاي مدار و آلارم  ، يك بلندگوي معمولي 8  اُهم به كانكتور SP متصل شود .

طريقه تنظيمات ساعت ، آلارم و تايمر:

قبل از اقدام به استفاده از مدار ، لازم است يكبار كليه مراحل مونتاژ و لحيمكاري را كنترل و از صحيح بودن عمليات مطمئن شويد . پس از كسب اطمينان از انجام صحيح كار ، تغذيه با رعايت قطب مثبت و منفي به كانكتور BAT متصل شود . همزمان با اتصال تغذيه به مدار ، ابتدا يك سري بيپ هاي متداول از بلندگو پخش ميشود و سگمنت مدار ، ساعت 12 را نشان مي دهد .

عمليات تنظيم اين ساعت توسط كليد هاي  SET1 , DOWN , UP ,SET2   انجام ميشود . در زير به شرح هركدام مي پردازيم :

براي تنظيم ساعت :

 ابتدا با فرمان به كليد SET1  ،  ديود نوراني  C  را انتخاب كنيد . حال ابتدا ساعت را تنظيم كنيد ، سپس با فرمان  مجدد به SET1 ، اقدام به دقيقه نمائيد . براي تنظيم ساعت و دقيقه از كليدهاي UP و  يا DOWN  استفاده شود . مجدد  كليد SET1 را بزنيد و اينك عدد مربوط به ماه را انتخاب كنيد . ( بين تنظيم 1 تا 12 ماه قابل تنظيم است )  ، سپس يك بار ديگر كليد SET1 را بزنيد و  اينك عدد روز را انتخاب كنيد  ( بين 1 تا 31 روز قابل تنظيم است ) .

براي تنظيم زمان پخش آلارم  با فرمان به كليد SET1  ، ديود نوراني A  را انتخاب كنيد . حال ابتدا ساعت و سپس دقيقه مورد نظر براي پخش آلارم را تنظيم كنيد . براي تنظيم ساعت و دقيقه از كليدهاي UP و  يا DOWN  استفاده شود .

براي تنظيم تايمر با فرمان به كليد SET1 ، ديود نوراني T  را انتخاب كنيد . حال ابتدا ساعت و سپس دقيقه مورد نظر براي فعال شدن تايمر را تنظيم كنيد . براي تنظيم ساعت و دقيقه از كليدهاي UP و  يا DOWN  استفاده شود . پس از اتمام  تنظيمات  تايم  وصل ،  مجدد كليد SET1 زده شود و اينك توسط كليدهاي UP و يا DOWN  تايم مورد نظر براي قطع را انتخاب كنيد .

تنظيمات آلارم و تايمر از يك دقيقه تا 24 ساعت قابل تنظيم ميباشند . همچنين امكان خواب كوتاه مدت در آلارم پيش بيني شده و لذا هنگام پخش آلارم ، با يكبار فشار دادن كليد UP  ميتوان موقتاً آلارم را قطع نمود و پس از 5 دقيقه ديگر مجدد آلارم پخش ميشود . مدت زمان پخش آلارم 1 دقيقه است .

نحوه استفاده از تايمر ( اتصال به وسائل برقي 220 ولت ):

توسط تايمر اين ساعت ميتوان هر وسيله برقي 220 ولت كه مورد نظرتان باشد ، را به يك تايمر 24 ساعته دو زمانه مجهز نمائيد . كافي است از كانكتور OUT بعنوان يك كليد براي  تغذيه وسيله برقي مورد نظرتان استفاده شود .

روش تنظيم كلي ساعت مجدد به روش زير بيان مي شود :

ابتدا تغذيه به مدار متصل شود . در اين حالت از بلندگوي مدار يك آلارم و سپس يك تك  بوق پخش مي شود و در اين وضعيت نمايشگر ساعت 12 را نشان مي دهد . ( براي تنظيمات توسط  كليد SET1 منوهاي مختلف مدار انتخاب مي شوند و توسط كليدهاي UP و DOWN ميتوان به عدد مورد نظر رسيد ) . پس از پخش آلارم و تك بوق ، كليد SET1 را بزنيد ، توسط كليد UP يا DOWN  ، ساعت مورد نظر را انتخاب كنيد ، سپس كليد SET1 را بزنيد و اينك ماه مورد نظر را انتخاب كنيد ، مجدد كليد SET1 را بزنيد و اينك تاريخِ روز را انتخاب كنيد ، سپس كليد SET1 را بزنيد .( در اين حالت ديود نوراني A  كه نشاندهنده قرار گرفتن مدار در حالت تنظيم آلارم است روشن مي شود ) ، اكنون براي پخش آلارم مدار ساعتي را انتخاب كنيد ، كليد SET1 را بزنيد و اكنون دقيقه پخش آلارم را انتخاب كنيد . كليد SET1 را بزنيد ( در اين حالت ديود نوراني T به معني تنظيم تايمر روشن مي شود ) و اكنون ساعت تايم وصل رله را انتخاب كنيد ، كليد SET1 را بزنيد و دقيقه وصل رله را انتخاب كنيد ، سپس كليد SET1 را بزنيد و ساعت قطع رله را انتخاب كنيد و سپس كليد SET1 را بزنيد و دقيقه قطع رله را انتخاب كنيد . سپس براي آخرين بار كليد SET1 را بزنيد . در اينصورت عبارت متحرك d a t E  در نمايشگر بحركت در مي آيد و سپس تقويم را نشان مي دهد . دو عدد سمت راست نمايشگر تاريخ روز و دو عدد سمت چپ نمايشگر تاريخ ماه را نشان مي دهند و پس از چند ثانيه تاريخ قطع شده و نمايشگر ساعت را نشان مي دهد  در هر  دقيقه يكبار  نمايشگر عبارت متحرك d a t E   ( به معني تاريخ ) از راست به چپ حركت مي كند و سپس تاريخ روز و ماه براي چند ثانيه در نمايشگر ظاهر مي شود .

 پس براي تنظيم :

SET1 ، تنظيم ساعت - SET1 ، تنظيم دقيقه - SET1 ، تنظيم ماه - SET1 ، تنظيم روز - SET1، تنظيم ساعت پخش آلارم - SET1 ، تنظيم دقيقه پخش آلارم - SET1، تنظيم ساعت وصل رله ، SET1، تنظيم دقيقه وصل رله SET1، تنظيم ساعت قطع رله ، SET1 ، تنظيم دقيقه قطع رله و در نهايت SET1 و مشاهده عبارت متحرك d a t E  و متعاقب آن نمايش تاريخ در نمايشگر براي 5 ثانيه و سپس نمايش ساعت در نمايشگر .

در تنظيمات چنانچه بيش از 15 ثانيه مكث شود ، مدار بطور اتوماتيك خود را از حالت تنظيمات خارج مي كند . حال فرض شود كه كليه تنظيمات انجام شده ولي مي خواهيد كه ساعت تايمر را عوض كنيد . براي اينكار بايد با زدن 6 بار كليد SET1 به منوي تنظيم تايمر رسيده و سپس ساعت تايم وصل و مجدد SET1 و تنظيم دقيقه وصل تايمر ، SET1 و تنظيم ساعت قطع تايمر و SET1 ، و تنظيم دقيقه قطع تايمر انتخاب شوند . يعني از مراحل تنظيمات ساعت و تقويم و آلارم گذشته و به منوي تنظيم تايم برسيد . از كليد SET2 براي خروج از منوي تنظيمات استفاده مي شود .

براي تنظيم نور نمايشگر هنگامي كه ساعت در حال كار است ، ميتوانيد از كليد DOWN استفاده كنيد . در هر بار فشار دادن كليد DOWN  نمايشگر يك مرحله كم نور تر مي شود و عبارت L = 05   ،   L = 04  و . . . را نشان مي دهد .